Hírek

Erdélyi élmények

Nyers család erdélyi úti élményei……

alt


Körülbelül egy éves tervezgetés előzte meg újabb utunkat Erdélybe. Már van némi gyakorlatunk az időpontok, útvonaltervezés, szállás foglalás egyeztetése terén, de segítséget sosem hárítjuk el. Aki ismeri körülményeinket, az tudhatja, hogy kerekesszéket használó személy utaztatása milyen körültekintő, gondos, naprakészen tervezett feltételeket kíván, mert

Kerekesszékkel nem lehet lépcsőket járni, és mint ahogy itthon sem, ott sem akadálymentes az élet.

Az idén is Pánovics Lacival és Magdival vágtunk bele a nagy kalandba. Öten, két kocsival, nem kis izgalommal és várakozással indultunk 2011. július 28-án a Román határ felé.

Böhönyéről kora reggel, valamivel 6 óra után indultunk Dunaföldvár felé.A Dunán átkelve Solt-Kecskemét unalmas útszakaszán, közvetlenül Abonyt vettük célba. Innen a 4-es számú úton Szolnok-Püspökladány-Biharkeresztes, majd Ártánd határátkelő következett. A határ másik oldalán, Borsnál átesve a formaságokon, az első MOL kútnál megitattuk pacikat, valamint a kötelező úthasználati díjat róttuk le. Aztán mi is haraptunk egy kis hazait.

S következett az első komoly erőpróba, Nagyváradon átkelni. Dicsekvés nélkül mondhatom, Norbi fiam memóriáját irigylem, hisz navigációs készülék és térkép minimális igénybevételével határozott segítője volt Anyukájának.

Ha még nem mondtam volna, feleségem Ibolya vállalta fel a sofőrséget erre a hosszú útra is. Korábban, Ibi legmesszebbre, Szekszárdra és Pécsre vezette a kocsit. Mondanom sem kell borzasztóan elfáradt, és Norbi utánozhatatlan humorával tartotta benne a lelket. Egyébként az időjárás nem járt a kegyeinkben, hiszen Böhönyétől a határig esett az eső. Erdélybe érve előztük meg a kelet felé tartó eső frontot. Laciék is jól vették az első hosszú szakaszt, a határig előttünk haladtak és diktálták a normálisnak mondható tempót a végig vizes, aránylag jó úton. Nagyvárad után is az E60-as úton haladtunk eléggé nagy forgalomban.

Az első hegyi akadályt a Királyhágón, ügyesen teljesítette Ibike. A vissza levő utat Kőrösfőig már nagyon fáradtan vezette le, minden tagjában érezte a kb. 550 km-t.

Kőrösfőn a szállást hamar megtaláltuk, amely a mi szempontunkból nagyon jó volt. A szállásadóink Péntek Károly és Erzsike szívélyesen fogadtak bennünket. Rövid ismerkedés után az udvaron tálalták a vacsorát, mely paszulyleves-füstölthússal, valamint meggyleves csirke hússal készült. Mindezt jó pálinka előzte meg. A vacsora mellé Csíki sört és ásványvizet kaptunk.

Elhelyezkedtünk a szálláson, csak a szükséges ruháinkkal nehezen találkoztunk a csomagjainkban.

Az udvarból szép rálátás nyílt a híres református templomra.

Az éjszaka hamar elmúlt, még aludtunk volna. De hát még kb. 370 km.-t meg kellett tenni Székelyföldet átszelve Gyimesközéplokig. 29-én, reggeli után, elköszöntünk Péntekéktől, és  elindúltunk a Gyimesek felé. Laciéktól Gyalunál elváltunk. Ők Kolozsvártól északra fordultak Máramaros úti céllal, mi Gyalunál az autópályára fordultunk. Itt sok időt nyertünk, amelyet aztán hibánkon kívül el is veszítettünk a rossz út miatt. Aztán Radnótnál délre fordultunk,  Dicsőszentmárton felé, hogy a főút nagy forgalmát kikerüljük. Késve, de megérkeztünk Székelyudvarhelyre, ahol a jól ismert Gizi csárdához navigáltunk. Udvarhelyen már nagyon meleg volt, megszomjaztunk és éhesek is voltunk. Itt sikerült némiképpen feledtetni a rossz út bosszúságait. Folytattuk utunkat Csikszeredán át a mesés Gyimesi hágón keresztül Gyimesközéplokig. Este 19 óra körül érkeztünk meg Mihók Pistáékhoz, barátainkhoz. Rettenetesen fáradtan kászálódtunk ki az autóból és öleltük magunkhoz egy éve látott kedves barátainkat. Emmának nem volt igazán jó kedve, mivel másnap szombaton Zsuzsi lányához kellett mennie, kisfiú unokájára vigyázni, míg a szülők Jenő 40 éves találkozóján vettek részt. Emma miattunk aggódott, röstelte, hogy el kell mennie. Megnyugtattuk, hisz már korábban tudtunk elkötelezettségéről,- bennünket egyáltalán nem zavart, megértettük a távollétét.

Bővebben: Erdélyi élmények

Történelem Böhönyén

 

Történelem és jövőkép Böhönyén
 

Böhönyét honfoglaláskori település-ként tartják számon.
A község neve először Byhene alakban fordul elő a helységnevek történetével foglalkozó irodalomban.

Byhenyének említik 1536-ban is egy adólajstromban a zágrábi püspök birtokaként. Majd 14 év múlva Behene szerepel az azévi adólajstromban. A település néveredete joggal foglalkoztatja a helybélieket. Több feltételezés is akad. Vannak, akik a település első birtokosairól a Bő nemezetségből származtatják az elnevezést, - a feudális államszervezés előtti évszázadokban a "Bő" valamiféle méltóságnév volt, nemzetségfőt jelentett. Mások későbbre teszik a keresztelő időpontját.
A község határának egy részét Cseh-mezőnek nevezik a Festetics család által itt letelepített cseh iparosok után. A betelepült csehek a mai Ady Endre utcai általános iskolától a régi temetőig terjedő útszakaszra építették házaikat. Új építkezési módot honosítottak meg, kémény kerül a házakra.
A mai falu területének egy részét már 1820-ban tervszerűen osztja ki a gróf. Azt akarta, hogy idővel Böhönye szépen rendezett várossá fejlődjék. A mai rendezettségének forrásául ez az intézkedés szolgált. A falu lakói fele részben reformátusok, fel részben katolikusok voltak: a református iskolát 1730-ban építették fel, a római katolikus iskolát három évtizeddel később. Mindkettő egészen az államosításig működött.
A római katolikus hívők már 1765-től használhatták templomukat, melyet a Festetics család építtetett, s amely kápolnaként szolgált. A reformátusok is szerettek volna templomot emelni már 1748-ban, de erre csak az 1781-es türelmi rendelet adott módot, miszerint: ahol 100 református család él, ott templomot építhetnek.
A település vásári privilégiumot 1794. augusztus 14-én kapott. Évente 4 országos vásár megtartására jogosító kiváltsághoz jutott a falu.
1812-ben mezővárosi rangot kapott Böhönye, ahol a mezőgazdaságból tekintélyes javakat szerzett parasztgazdák élénk kereskedelmet folytattak.
A továbbiakban a marcali járás legegységesebben fejlődő községe.
A XIX. század második felében felélénkült a közélet, a polgárosodás jeleként megindulak a társadalmi szerveződések: 1876-ban olvasókört alakítottak a böhönyei lakosok, melynek elnöke gróf Festetics Pál volt. Segítő szándékkal támogatta, segélyezte az olvasókört Méltóságos gróf Széchenyi Pál úr is.
1890-ben Önkéntes Tűzoltó Egylet alakult XX. század tized éveitől pedig a gazdakör és a kaszinó nyújtott lehetőséget a közösségi összejövetelekre.
Az 1914-es népszámlálás adatainak tanusága szerint Böhönye jóval népesebb volt a mainál, lakóinak száma meghaladta a háromezret. Ez idő tájt már volt vasútállomása, postája és távirója,s lakott volt minden puszta Nagybalogd, Terebezd, és Dávod is.
Ma már csak néhányan élnek Dávodon, Nagybalogdot felszámolták, Terebezden ötvenen laknak és két üzem működik.
A két világháború közötti időben jelentős volt a fellendülés, a település lakóinak negyede iparosként dolgozott. Igy alakulhatott meg a Böhönye és környéke ipartestület 140 taggal.
Jól megélt a mezőgazdaságot kiszolgáló ipar. Dolgoztak itt bognárok, kovácsok, szijgyártók: A huszas évektől téglagyára is volt a községnek, de működött itt cementgyár és két gőzmalom is. A környékbeli gyümölcsösök termését pedig az aszalóüzem és a szeszfőzde dolgozta fel, ez utóbbit 1994-ben zárták be.
Az 1944-es zsidó deportálás 19 böhönyeit érintett. A háború után heten kerültek a kitelepítettek listájára. A második világháborút követően az egykori Festetics kastélyt SZÖVOSZ iskolának, majd Tsz irodának használták.1950-ben az első termelőszövetkezet, 1952-ben az állami gazdaság alakult meg.
Az első népkönyvtár Marcaliban jött létre 1950. február 16-án 242 kötet könyvvel. Alig egy hónap multán 1950 március 1-én Böhönye is könyvtárat nyitott 173 kötettel.
Itt szerveződött meg Somogyban az első takarékszövetkezet. A község fejlődésére jellemző, hogy Böhönye volt az országban a második község, ahol Budapestet is megelőzően, községi tulajdont képező takarékpénztár létesült 1957-ben, amely azóta is jelen van. /1999-ben egyesült a Nagyatád és Vidéke Takarékszövetkezettel/
Böhönye minding önálló tanácsként működött. 1994-ben Nemeskisfaluddal, 1995-től Szenyér alakított körjegyzőséget.
A 28 utca rendje új házakkal gyarapodik, az önkormányzat erőteljes lépéseket tesz a teljes infrastruktúra kiépítéséhez. A telefon, a vezetékes ivóvíz, a csatornarendszer, vezetékes földgázhálózat a község egész területét behálózza. Böhönye az ipartelepítés szempontjából jó adottságokkal rendelkezik.
Mindannyiunk örömére Böhönye fejlődő, szépülő, állandóan megújuló község.
Kitűzött céljaink a jövőre nézve, térségi szerep erősítése (mikrokörzet) kulturális élet központjává váljon Böhönye, foglalkoztatás bővítése, mikrotérségi egészségügyi alapellátási központ kialakítása.

 

Önkormányzati hírek


 

Önkormányzati hírek

Tisztelt Böhönyei Lakosok!

Az augusztusi hírlevélben foglaltakat szeretném kiegészíteni, a befejezett munkálatainkról örömmel tájékoztatni Önöket.

 

Az Illés-napi búcsú és falunapunkönzetlen támogatóinak szeretnék ismét köszönetet mondani a faluújságunk hasábjain is, nagyra értékelve, méltányolva segítségüket, amellyel számottevően hozzájárultak sikeres rendezvényünkhöz:

 

Balaton Drink Kft., Balaton Ker-Tész Szövetkezet, Böhönye Község Önkormányzata, Böhönye Községi Sportegyesület, Böhönyéért-Somogyért Egyesület, Böhönyei Gézengúz Óvoda, Böhönyei Gézengúz Óvoda Konyhája, Böhönyei Önkéntes Tűzoltóegyesület, Böhönyei Szabadság Mezőgazdasági Zrt, Claessens Peter, Csikós Zsuzsanna, dr. Cifra Árpád, Csillagösvény – Böhönye a Határon Túli Magyarokért Egyesület, Európa Pék Kft., Ferrokov Kft., FZT Bt. (Fekete Sándor), Halm Elektrotechnika Bt., Havik Kft. (Hajdu Zoltán), Horváth László, Joe-Shop Kft., Kommunális csoport, Községi Könyvtár és Művelődési Ház, Lagroland Kft., Leopold Judit, Marcali Coop Zrt., Máté József Imre, Máté Róbert, Molnár Ágnes, Molnár János, Önkormányzati Tűzoltóság, Pannon-Gáz 99 Kft., Papp Sándor, Pesti Attila, Pintér Sándorné, Pitypang Lakásotthon, Polgárőr Egyesület, Pósai Horgászegyesület, Rádics Ferenc, Rendőrség, Somogy Takarék Szövetkezet, Stropek László, Szabó Zsolt, Szociális Alapszolgáltatási Központ, Tóth Attila, Tóth Zoltán, Vezdén Pál, Zso-Va Kft. (Kulcsár Zsolt).

 

Beadtuk pályázatunkat a Hivatal energetikai felújítására,amelynek megnyerése esetén az épület hőszigetelése, fűtésrendszere korszerűsödik, külső homlokzata megújul.

Mobilitási pályázatunkis beadódott, ahol egy autómentes napot hirdetünk meg szeptember 16-22-ig fiataloknak, időseknek egyaránt, kerékpártúrával egybekötve.

A Sport- és szabadidőparkraszintén pályáztunk, a községi sportpályán kerülnének elhelyezésre a szabadtéri sporteszközök. A sportöltözőbe a gáz bevezetésea napokban fejeződött be.

Bővítettük a klimatizált helyiségekszámát az orvosi rendelőkkel, várókkal. Sikerült egy jó állapotú Citroen Jumper kisteherautótvásárolnunk, amely áruszállításban a lakosság rendelkezésére is áll.

A megtermelt zöldségeket továbbra is kedvezményes áron kínáljuk Önöknek megvételre a kommunális csoportban és a piacon, hétköznapokon, 7- 14 óráig.

Hibabejelentésüket,a település üzemeltetésével kapcsolatos kéréseiket, észrevételeiket a 30/701-8951 számon tehetik meg továbbra is, a 85/522-008 mellett.

A buszváró épületét rendbe tettük, az üzlethelyiségét kiadásra hirdetjük meg, várjuk az érdeklődőket. A járda rendbetétele, térkövezése befejeződött, amely kiegészült a Könyvtár előtti résszel is.

Szeretnénk újabb utcák járdaépítésével, térkövezésével folytatni. A Bem utcamart aszfaltozásaszeptember elején szintén megtörtént.

A 2. világháborús emlékműkörnyezetét is megszépítjük, térkőburkolattal látjuk el, ezt követi a központi park „útja”.

Büszkeségpontpályázaton is szeretnénk indulni, az 56-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója tiszteletére.

Idén is beadjuk a BM-tűzifaigénylésünket, az arra jogosultak számára megteremtve a lehetőséget a téli tűzifa kiegészítésére.

Emellett biztosítunk még tüzelőta rászoruló családoknak a tél beállta előtt, segítve megélhetésüket.

A Hivatalinformatikai korszerűsítését szintén pályázati forrásból szeretnénk megoldani.

A tanévkezdéstÖnkormányzatunk a tavalyi évhez hasonlóan, természetbeni támogatás formájában segítette, kiterjesztve a kört, az óvodás korú gyermekektől a felsőoktatásban tanulókig bezáróan.

A „Virágos gondozott porta”címet a civil szervezetek bevonásával idén is megkaphatták mindazok, akiknek szép, gondozott az udvaruk, házuk. Köszönet érte, hogy munkájukkal településünk összképét is szebbé tették.

 

Új táblát kaptak:

 

Németh Józsefné, Nagy László, Zalai Zoltánné, Vörös László, Reitberger Wilfried, Kiss Tiborné, Takács István, Vida Tibor, Balogh László, Kertész Istvánné, Pánovics László, Dr. Savanyó József, Szente Ferenc, Bakai Lajosné, Dr. Hajdu Enikő, Kiss László, Szente Lajos, Fekete Imréné, Merkei Sándorné, Bódis István, Klauz István, Vas József, Magyar Ferencné, Horváth László, Horváth Zoltán, Riba László, Dr. Cifra Árpád, Kiss Lajos, Demes Ferencné, Peresztegi Béla, Takács József, Juhász Márta.

 

Emléklapot kaptak (meglévő tábla mellé):

 

Göncz Gábor, Bencze Andor, Buruian Béla, Vörösné Pécsek Zsuzsanna, Pintér József, Garai Ferenc, Wolf Peter, Kulcsár Ferenc, Farkas Imre, Negyedes Lászlóné, Lábas Etelka, Klauz Jánosné, Nagy Tamás, Kiss József, Nagy Piroska, Horváth Ferenc, Rádics Zsolt, Káplár Ferenc, Bősze Józsefné, Király Tibor, Hosszú László, Bóka Lajos, Szabó Jánosné.

 

Augusztus 20-án, állami ünnepünkön, már második alkalommal átadtuk a „BöhönyeDíszpolgára” és a „Böhönyéért” elismeréseket.

 

A kitüntető címeket képviselőtestületünk megbecsülése és tisztelete jeléül 2016-ban a következőknek ítélte oda:

 

Böhönye Posztumusz Díszpolgára: Vörös József esperes-plébános,

Böhönyéért elismerés: Böhönye Községi Sportegyesület

Böhönyéért elismerés: Halm Elektrotechnika Bt.

Böhönyéért elismerés: Gönczöl György zenepedagógus, karnagy

 

Életművükhöz, munkásságukhoz, hitelességükhöz gratulálunk.

 

Szeptember hónaptól kezdődően a Művelődési Házbankéthetente kézműves foglalkozásokat tartunk a kötés, horgolás, varrásiránt érdeklődőknek. A klubot Nagyné Kollár Irma vezeti. Indult: 2016.09.07 (szerdán) 17 órakor. Minden érdeklődőt szeretettel várunk.

 

Pályázati segítséggel „számítógépes” ingyenes tanfolyamotszervezünk a Községi Könyvtár és Művelődési Házban.

A hallgatók a tabletet, amin tanulnak, ajándékba kapják a képzés végén.

 

2016.09.21-én 17.00-kor Fórumot tart Móring József Attila képviselő úr, a betelepítési kvóta elleni népszavazásról, térségünk aktuális kérdéseiről, a közügyeink iránt érdeklődő lakosokat tisztelettel várjuk.

 

2016.10.02-án, vasárnap, a népszavazáson való részvételre kérünk mindenkit.

 

Az Idősek Világnapjáhozkapcsolódó rendezvényeinken megbecsülésünk és tiszteletünk jeléül hívjuk és várjuk nyugdíjasainkat és a szépkorúakat.

Időpontok: 2016.10. 07.(péntek), 16 óra, ill. a szépkorúaknak 2016.10.10.(hétfő) 16 óra.

Szeretettel várunk mindenkit!

 

 

 

Böhönye, 2016. 09.12.

Tisztelettel: Zsoldos Márta Piroska

Térkép

Településünk térképe:

 46.41050


Nagyobb térképre váltás

Intézmények

 

Intézmények, létesítmények Böhönyén

 


Orvosi rendelő
8719 Böhönye, Fő u. 28.
Tel.: 85/322-760


Böhönyei Közös Önkormányzati Hivatal (Böhönye, Nemeskisfalud, Szenyér Községek Jegyzősége)
Cím: 8719 Böhönye, Fő u. 26.
Tel.: 85 / 522-004, 322-210, fax: 85 / 522-005
E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Böhönye község polgármestere: Zsoldos Márta Piroska
Jegyző:  dr. Hornung Judit
Szenyér község polgármestere: Nagy Zoltán
Nemeskisfalud község polgármestere: Zenger Zsolt


Festetics Pál Általános és Alapfokú Művészeti Iskola
Iskola:  Cím: 8719 Böhönye, Fő u. 2.
Tel.: 85/522-012, 85/522-013
e-mail:
Igazgató: Komáriné Tóth Erika
www.festisk.hu


Böhönyei Gézengúz Óvoda:
8719 Böhönye, Fő u. 2
85/322-155
Tel: 85/322-021
Óvoda vezető : Mezőfi Attiláné 
30/378-7956 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Élelmezésvezető: Forgácsné Szerecz Ágnes
Tel,: 30/417-1297


Községi Könyvtár és Művelődési Ház
Böhönye, Fő u. 47.
Tel: 85/322-590
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Böhönyei Szociális Alapszolgáltatási Központ
Cím: 8719 Böhönye, Fő u. 28.
Tel.: 85/322-050


Ezen belül:
-Idősek Klubja : 85/322-232
-Gyermekjóléti Központ: 85/323-050
Intézményvezető: Rudl Tünde Zsuzsanna szakmai vezető


Kommunális Csoport

Bíró Attila vezető  Tel.: 30/701-8951 e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Heizerné Edina      Tel.: 85/522-008 e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Egészségügy:
Háziorvosok:

Dr. Benkő András
Böhönye, Fő u. 28.
Tel.: 85/322-760, 06-30-217-6700

 


Fogorvosok

Dr. Prisztács Anikó
Tel.:85/322-450

Rendelési idő: H: 14:00 - 17:00, K: 7:00 - 13:00, SZ: 7:00 - 11:00

Iskolafogászat: 11:00 - 13:00


Védőnői szolgálat: Böhönye, Fő u. 28.
Tel.: 322 - 066
védőnői fogadóóra: minden szerda: 8-9 óráig
Böhönye I. sz. (Kovácsné Balogh Éva)
-terhestanácsadás: minden hét csütörtök 8,30-10
-csecsemő, kisgyermek: minden hét csütörtök: 10-12 óráig.

Böhönye II. sz. Ruszák Lászlóné Paldesz Anett
-tanácsadás: minden hét csütörtök 13:00 - 16:00
Egyéni időpont telefonon előjegyezhető.


Gyermekorvos: I.sz. : minden hó 2.szerdája 11 órától


Gyógyszertár: Nagy Lajosné vezető
Böhönye, Fő u. 29.
tel.: 322 - 028


Tűzoltóság

Horváth Péter  Tel.: 85/322-107


Rendőrség

Szép Norbert Őrsparancsnok Tel.: 85/322-102,    20/268-0164

Vass István Körzeti megbízott  Tel.: 85/322-102, 20/268-0164


Mentőállomás

Vezető   70/ 439-7066


Római Katolikus Egyház
Böhönye, Szabadság u. 13.
Plébános : Horváth András

Református Egyházközség
Böhönye, Bethlen G. u.
lelkész: Varga Zsófia
tel.: 85/ 322 - 095

 


Magyar Posta Rt.
Böhönye, Fő u. 85/322-125


Állatorvos
8719 Böhönye, Bethlen u. 14
Tel.: 85/322-470
Dr. Burmeister Tamás


 

Alkategóriák

Pályázatkereső

 

www.pafi.hu

Közadatkereső

Joomla template by ByJoomla.com