Cikkek

 


 

Kirándultak a böhönyei köztisztviselők

 

A köztisztviselők és kormánytisztviselők napja minden év július 1-jén megtartott ünnepnap Magyarországon. Ezt a napot a hivatal dolgozói közös kirándulással ünneplik évek óta. A meghívást szinte minden jelenlegi dolgozó elfogadta, a már nyugdíjban lévő volt munkatársakkal együtt.

 

A kirándulás első állomása Pécs városa volt, azon belül is a Zsolnay Kulturális Negyed. Pécs Európa Kulturális fővárosa, amelynek legnagyobb beruházása a Zsolnay Porcelánmanufaktúra területén az épületek helyreállítása és felújítása volt. Idegenvezetőnk a Zsolnay család történetével és a gyáralapító Zsolnay Miklós munkásságával is megismertetett minket. Négy generáción keresztül a

porcelángyártással foglalkoztak a család leszármazottai. A Zsolnay aranykorának legszebb kerámiáit a Sikorski-házban állították ki, amely Dr. Gyugyi László, az Amerikai Egyesült Államokban élő műgyűjtőnek köszönhetően 2010. szeptember 1-jétől tekinthető meg. 2009 augusztusában állapodott meg Dr. Gyugyi László Pécs városával, hogy az egyedi darabokat tartalmazó magángyűjteményét a 2,6 millió euróra becsült piaci érték feléért eladja a városnak. A megállapodás részeként Pécs vállalta, hogy a gyűjteményt önálló kiállításon, méltó környezetben mutatja be. A lenyűgöző, elegáns és páratlan szépségű kiállítás megtekintése után Máriagyűd felé indult a csapat.

A Máriagyűdi Bazilika Magyarország egyik legkedveltebb zarándok célpontja. Ennek oka, hogy évszázadok óta a Tenkes-hegy lábánál a megpihenés, az elcsendesedés, a feltöltődés és a gyógyulás élményében részesül az ide érkező zarándok. Mi is megpihentünk néhány percre a templom padsoraiban.

Tovább utazva, a Villányi-hegység déli lábánál található Siklós várához érkeztünk. A Siklósi család 1387-ben szembefordult a magyar trónra kerülő Luxemburgi Zsigmond királlyal, aki ezért hűtlennek nyilvánította őket és ezért várbirtokukat elkobozta tőlük. A vár egymást követő tulajdonosai pompás várkastéllyá építették át, a magyar építéstörténet szinte minden korszaka rajta hagyta stiláris bélyegét. A nagy történelmi időket látott falai között vármúzeumot, szállodát és éttermet rendeztek be, melyből ma már csak a múzeum működik. A múzeumban jelenleg számos kiállítás, reneszánsz 17-18. századi bútor, középkori fegyver- és várostörténeti kiállítás látható és sokunk számára emlékezetes Tenkes kapitánya című népszerű sorozat szereplői elevenedtek meg a panoptikumban. A Siklósi vár az egyik legépebb és legegységesebb történelmi emlékünk. A délután nagy részét a várban töltöttük, ahol mindenki a saját érdeklődésének megfelelően időzött el egy-egy tárlat vagy épületegyüttes megtekintésével. A vár szomszédságában egy Vad- és vadászati kiállításra is betértünk.

A következő állomásunk a Villányi borvidékre vezetett. A Villányi borvidék Magyarország első borútja. Itt megkóstolhattuk a Villányi termőtáj borban sűrűsödő csodáját, de akadt, aki a bort fagylaltra cserélte. Ők is jól jártak a nagy adag, hűsítő nyalánksággal. Felfedeztük a borvidék építészeti és kulturális örökségét, megtapasztaltuk az itt élő emberek vendégszeretetét, a hagyomány tisztelete mellett a folyamatosan megújulni képes borvidéken.

Késő délutánra kellően megéhezett a társaságunk, így egy Villány melletti étteremben költöttük el a vacsorát. Jó hangulat és vidámság jellemezte az egész napot, érezhetően felszabadultan és kötetlen beszélgetésekkel töltöttük a kirándulást

 

     

Pályázatkereső

 

www.pafi.hu

Közadatkereső

Joomla template by ByJoomla.com